Til hovedsammen Til www.kirken.no
  onsdag 08. sep. 2010              Velkommen til Sauherad kirkelig fellesråd
Gravferd
Hva skjer etter et dødsfall i familien?
Lokale kirkegårdsvedtekter
Om begravelse
 
Bryllup
Vigsel i Sauherad
 
Sauherad kirkelig fellesråd
REGLER FOR UTLEIE AV KIRKENE I SAUHERAD PRESTEGJELD
Kontakt oss
Ansatte
Kirkevergen
Protokoller
 
Stilling ledig
Ledig stilling som klokker i Sauherad
 
Aktuelt
KONFIRMANTJUBILANTER I SAUHERAD OG NES 2009
- HER ER DET ÅPENT FOR ALLE
Sagavoll folkehøgskole
- Gi hjelp så mennesker kan komme i gang med egen virksomhet
Andakt- HERREN VELSIGNE DEG
Tall fra kirkevalget i Sauherad og Nes
DET NYE SOKNERÅDET!
Diakonal norgeslansering på kafe Waldenstrøm i Kviteseid
Valgkort til Kirkevalget 2009 - orientering om feiloppføringer i medlemsregisteret
KYRKJEVALET 2009 I NES OG SAUHERAD
Takk til Daniel og Øyvind
TELEMARK REHABILITERINGSSENTER
Kirken må få puste!
Ny kontaktperson for Nes menighetshus
Norsjø Hotell
TELEMARK DYREKLINIKK
HJUKSE SAG OG HØVLERI
KAASA MASKIN AS
SAUHERAD DIAKONIFORENING 100 ÅR
EEK TRANSPORT
HOLTE INDUSTRI A/S
Andakt - Troens mangfold
Nytt faksnummer på kirkekontoret
RUTINE FOR BEHANDLING AV HENVENDELSER VEDRØRENDE UTLÅN/UTLEIE
 
Pålogging
ekstranett




Søk i nettstedet:

 Søk i Gudstjenester
 
 
 

Historia

På midten av 1800-tallet ble de første frilynte folkehøgskolene, eller ungdomsskoler, startet.  Disse skolene var en viktig faktor i nasjonsbygginga i Norge, selv om de i stor grad var basert på den danske presten og dikteren Nikolai Frederik Severin Grundtvigs ideer. 

 

Skolestyrer Asbjørn Knutsen i Heddal så mye positivt ved folkehøgskoletanken, men han ønsket å styrke det kristne ståstedet.  Knutsen hadde sin utdannelse fra Seminaret på Holt i Aust-Agder, et sted der mange sentrale personer i kulturlivet på den tiden møttes. Om de frilynte skolene hentet sin inspirasjon fra Grundtvig, så så Knutsen mer mot pietismen.  Han startet sin skole på gården Heibø i Heddal, men flyttet etter to år til Notodden.  Til å begynne med hadde skolen 32 elever. Asbjørn Knutsen sluttet som leder av skolen i 1909. Etter nesten 20 år på Notodden ble så skolen flyttet til Sauherad.  Flere steder i bygda var aktuelle, men valget falt på Gvarv.

 

Navnet på dette skoleslaget har variert en del opp gjennom tiden.  Men da Stortinget på 60-tallet opprettet den 9-årige grunnskolen, der de tre siste årene ble kalt ungdomsskole, har vårt skoleslag kaldt seg folkehøgskoler, enten de er frilynte eller kristelige.

 

Driften

I dag står fortsatt to av bygningene som ble reist da skolen etablerte seg på Gvarv.  Det er formingsbygningen som ligger der man kommer inn på tunet, og også den store internatbygningen som ligger ved siden av.  Den inneholder fellesrommet Halla med masse flotte nasjonalromantiske bilder malt på tak og vegger.

 

Mange av bygningene på Sagavoll ble bygget på 50, 60 og 70 tallet.  Bygningsmassen, som til sammen utgjør ca 5500 kvadratmeter, inneholder internatplass til 130 elever, mange undervisningsrom og rom til fellesaktiviteter.  I tillegg til det som brukes til driften av skolen er det også seks personalboliger og noen leiligheter på området.  

Den nyeste bygningen på Sagavoll folkehøgskole er den flott idrettshall som ble tatt i bruk i 2008

 

- Vedlikeholdsbudsjettet er ganske stort, forteller rektor Andreas Melberg.  - Det totale budsjettet hos oss er på ca 17 millioner.  Våre hovedinntektskilder er elevbetalig og statstilskudd.  Og så er det noen svært innviklede regler for tilskudd ved låneopptak til investeringer.   

 

Staben

På Sagavoll folkehøgskole er det i 2009 ansatt 32 personer, som til sammen utgjør ca 20 årsverk.  Halvparten av årsverkene er lærerstillinger.  Resten er innenfor administrasjon, kjøkken, renhold, vaktmester og stipendiater (miljøarbeidere).

 

- Vi har stor lærerkompetanse innen kristendom og norsk, men også i idrett, friluftsliv, musikk og forming.  Når vi skal ansette nye lærere så ser vi selvfølgelig på formell og faglig kompetanse innen det faget vi trenger ny lærer.  Men vi ser kanskje vel så mye på interessen for eget fag, det at man har glede ved å formidle det, sier rektor Andreas Melberg.  Han kom som lærer til Sagavoll i 1997, og overtok som rektor i 2006.  – Vi har en flott lærerstab som representerer stor faglig kompetanse og bredde!  Det er et bevisst valg vi har gjort, vi vil ha  stor bredde.  Samtidig er det viktig at vi er bevisst vårt kristen verdigrunnlag, og kan gi gode tilbud også på det området.

 

- De ansatte må også ha stor sosial kompetanse.  Vår skoles kanskje aller viktigste oppgave er å lære unge mennesker til å leve sammen.  Det er jo det som skiller folkehøgskolen fra andre skoleslag.   

 

Elevene

Denne vinteren er det 136 elever på Sagavoll.  De er fordelt på åtte forskjellige linjer:

-         Musikk

-         Dans

-         KID (Kunst, Inspirasjon og Design)

-         KRIK (Kristen Idrettskontakt)

-         Volleyball og ski

-         FBI (Friluftsliv, Bibel og Initiativ)

-         Friluftsliv og villmark

-         Safari (med reiser ti Europa og Øst-Afrika)

Linjefaget utgjør ca 40 av undervisningstiden på Sagavoll.  De øvrige 60 % kan elevene selv ”sy sammen” sin egen timeplan ut fra et tilbud på omtrent 100 valgfag, eller Moduler som det heter på Sagavoll.  Modulene er kurs over tidsbegrensede perioder, og henter tema fra mange forskjellige områder:

-         kristendom

-         sang og musikk

-         friluftsliv og idrett

-         menneskekunnskap

-         forming

-         og svært mye annet.

 

- Vi har elever fra neste alle fylkene i landet, men svært mange kommer fra Rogaland.  Vi har langt færre utenlandske elever enn det vi hadde for noen år tilbake.  Dette året har vi kun en elev fra USA og en fra Estland. Det siste er et samarbeid med Viljandikomiteen i Sauherad.

 

- Da skoleslaget startet opp for godt over 100 år siden var de fleste elevene 16 åringer fra bygde-Norge.  Sagavoll, ved rektor Marton Leine, var på 1960 tallet en pioner for å gjøre skolen interessant for ungdom som hadde tatt artium.  I dag har så å si alle elevene fullført videregående skole, og har en gjennomsnittsalder på 19-20 år.  Noen har faktisk studert ett år eller gjort unna sin militærtjeneste før det kommer hit.

 

Et år på Sagavoll folkehøgskole koster +/- kr. 80.000,-  Det kommer litt an på om man har enkelt eller dobbeltrom, hvilken linje man går på og en del andre ting.  Gjennom Statens lånekasse kan man få stipend og lån som dekker hele beløpet.

 

Planer

- Siden vi nylig har bygd den store idrettshallen, og vi nettopp har renovert alle internatene, så er det ikke rom for store økonomiske sprell.  Vår viktigste oppgave er å fylle de rammene vi har med godt innhold.  Vi må hele tiden sikre oss at vi har gode medarbeidere som kan gjøre skolen til det den er tenkt å skulle være.  

 

- Det er god søkning til Sagavoll, til dette skoleåret var det 450 søkere til de vel 130 elevplassene.  Men vi kan ikke slå oss til ro med det.  Når vi spør våre elever hvorfor de har søkt Sagavoll så oppgir 70-80 % at de har hørt om skolen gjennom tidligere elever.  Da blir det ”produktet” vi leverer svært viktig.  Vi lever av å ha fornøyde elever som forteller positivet om skolen. Vi er et skoleslag som har mulighet til å endre oss.  Derfor må vi hele tiden lage det tilbudet som svarer på den etterspørselen som er der, sier rektor Andreas Melberg.

Asbjørn Knutsen startet det som i dag er Sagavoll Folkehøgskole i Heddal i 1893.

 

 

 

Rektor på Sagavoll folkehøgskole er Andreas Melberg.

 

 

 

Det skal mye mat til for å mette 136 ungdommer.  Birgit Brenne og Astrid Irene Øygarden jobber på kjøkkenet på Sagavoll.

 

 

 

Sagavoll folkehøgskole er av de større arbeidsplasser i Sauherad kommune. 
Her er en stor del av arbeidstakerne.

 



 

 

 

 

På korets vestvegg er det malt demoner, trolig i et antall på 2800. Hvem som har malt denne veggen, og når det er gjort, er usikkert. Tradisjonen har gjerne villet knytte denne veggen til presten Jens Christensen Slagelse. Han var prest fra 1621 til 1641 og bar tilnavnet Sterke-Jens fordi han skulle være «sterkere i hånda enn i ånda.» Les mer under Sauherad kirke.

 
Velg menighet :


Sauherad kirkelig fellesråd
Postadresse:
Idunsvoll 1a
3812 AKKERHAUGEN
Besøksadresse: Kirkekontoret
Tlf: 35 95 70 80
Faks: 35 95 70 89
send en e-post













  Aktiviteter i september 2010
 
ma ti on to fr



  Powered by: www.i-tools.no